ریخته گری برنز

ریخته گری برنز به این ترتیب است که شما یک قالب از مجسمه ی اصلی خود را به یک مجسمه ی فلزی مثل برنز تبدیل می کنید.

ریخته گری برنز

نحوه ی اکتشاف فلزات مذاب که منجر به ترکیب فلزات گوناگون و تولید آلیاژ شد، بسیار جالب است.

حیرت انسان دوره باستان را تصور کنید که درست هنگام زیر و رو کردن آتش گداخته با مایعی درخشان و داغ برخورد کرده و البته حیرت مضاعف وی را در آن هنگام که پس از سرد شدن این مایع آن را به سختی سنگ خارا یافته است.

در میان فلزات اصلی شناخته شده کنونی سرب، قلع، مس، روی، طلا و نقره از جمله فلزاتی است که مورد شناخت انسان پیش از تاریخ بوده است.

در عصر برنز، مس فراوان ترین فلز بود و پس از ترکیب آن با مقدار اندکی قلع، آلیاژی به وجود آمد که امروزه آن را با نام برنز می شناسیم.

برنز با نسبت 90 درصد مس به 10 درصد قلع، فلزی غیر آهنی است که مقاومت مناسبی در برابر فساد تدریجی و فرسایش محیطی یا به اصطلاح زنگ زدگی دارد و البته کار کردن با آن نیز نسبتا ساده است.

امروزه احتمالا در میان طیف گسترده ی فلزات، برنز بیشترین کاربرد را در مجسمه سازی دارد ( مجسمه برنز ) ، همچنان که در طی قرون گذشته نیز چنین بوده است.

ریخته گری برنز

امروزه می توان با ترکیب فلزات و عناصر موجود با یکدیگر در ریخته گری برنز آلیاژهای غیر آهنی تولید کرد و به رغم آن که اکثر فلزات را در حالت خالص نیز می توان مورد استفاده قرار داد، با ترکیب آن ها یعنی مخلوط کردن یا ذوب کردنشان، می توان ویژگیهای جداگانه ی هر کدام را کنترل کرده و در نتیجه آن ها را راحت تر مورد بهره برداری قرار داد.

مهارت های مورد نیاز هنر ریخته گری برنز مدت های طولانی در هاله ای از ابهام و رمز و راز قرار داشت.

ریخته گری برنز

شاید این مسئله در زمان های گذشته به دلیل عدم رعایت احتیاط یا حمایت از صنعتگر و محفوظ داشتن هنر وی، از اهمیت بسیاری برخوردار بوده، ولی امروزه چنین احتیاط هایی در ریخته گری برنز چندان ضروری به نظر نمی رسد.

صاحبان کارخانه موریس سینگر یکی از هشت کارخانه ریخته گری برنز در دنیا، خاطر نشان می کنند که از نظر آن ها بهتر است سفارش دهندگان از فرایند کار در کارگاه های ریخته گری برنز آگاه باشند و برای حفظ استانداردها و معیارهای صحیح در فرایندهای ریخته گری، حکاکی و پتینه کاری، باید نظرات و انتقادات آگاهانه ی سفارش دهندگان مورد توجه قرار گیرد.

تاریخ شناسی ریخته گری برنز

 

تاریخ ریخته گری برنز در خاورمیانه:

 

از قدیمی ترین نمونه های شناخته شده از تکنیک ریخته گری، در جنوب اسرائیل ، و متعلق به دوره کالکولیتیک (4500-3500 قبل از میلاد) هستند. و قدمت آنها بیش از 5700 سال می رسد.

تاریخ ریخته گری برنز در آسیای جنوبی

تاریخ ریخته گری برنز در مصر

تاریخ ریخته گری برنز در یونان

تاریخ ریخته گری برنز در روم

تاریخ ریخته گری برنز در مدیترانه

تاریخ ریخته گری برنز در آسیای شرقی

تاریخ ریخته گری برنز در آسیای جنوب شرقی

تاریخ ریخته گری برنز در اروپای شمالی

تاریخ ریخته گری برنز در آفریقای غربی

تاریخ ریخته گری برنز در آمریکای لاتین

موضوع: ریخته گری برنز

تهیه کننده: مرجان نجفی

منابع: دایره المعارف هنر رویین پاکباز – فرهنگ مجسمه سازی جان مایلز

The Bronze Casting

مطالب زیر را حتما بخوانید